Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70s Gen 3 11T8001HUS Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12400 Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Small Form
- SKU:
- 18967678
- MPN:
- 11t8001hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
M Series Small Form Factors | Compact yet powerful enterprise desktops
Dependable and productive, M Series SFFs are a blessing for any IT team. These industry-leading business machines are compact, stable, and manageable, making them the perfect solution for any corporate rollout.
Designed for productivity and the future
Powerful and secure, ThinkCentre M Series small form factor desktops are designed to boost your productivity while saving you much-needed time, effort, and desk space. With advanced security features and easy-to-use management tools as standard, they can be configured with the right components to suit your needs now and can be easily expanded as your business grows.
Make light work of tight deadlines
From high-end graphic design and intense data crunching to multimedia-rich presentations, ThinkCentre M Series PCs can handle whatever you throw at them. And still come back for more. Ultrafast and ultraresponsive, they help you get things done quicker than before so that you can focus on the things that really matter, like running a successful business.
Features
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.68 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.7" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Year On-site |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | M Series Small Form Factors | Compact yet powerful enterprise desktops Dependable and productive, M Series SFFs are a blessing for any IT team. These industry-leading business machines are compact, stable, and manageable, making them the perfect solution for any corporate rollout. Designed for productivity and the future Powerful and secure, ThinkCentre M Series small form factor desktops are designed to boost your productivity while saving you much-needed time, effort, and desk space. With advanced security features and easy-to-use management tools as standard, they can be configured with the right components to suit your needs now and can be easily expanded as your business grows. Make light work of tight deadlines From high-end graphic design and intense data crunching to multimedia-rich presentations, ThinkCentre M Series PCs can handle whatever you throw at them. And still come back for more. Ultrafast and ultraresponsive, they help you get things done quicker than before so that you can focus on the things that really matter, like running a successful business. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70s Gen 3 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11T8001HUS |
| Product Model | 11T8001HUS |
| Product Series | M70s Gen 3 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (15W charging) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I219-LM |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information