Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70t 11DA002JUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - Tower - Black
- SKU:
- 18509356
- MPN:
- 11da002jus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkCentre M710 Tower
The power To drive your business.
Extremley powerful, easy to manage, and configurable,ThinkCentre M710 Tower can be tailored to meet your computing needs today-and tomorrow. Boasting the latest performance and storage technology, this tower is super fast, responsive, and efficient. As well as being able to empower you and your business, it comes with robust security features to safeguard your critical data and the built-in reliability your organization can count on.
Package Contents:
- ThinkCentre M70t
- Keyboard
- Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkCentre M70t
- Keyboard
- Mouse
Environmental Certification:
TCO Certified 8.0
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 10.58 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 13.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.7" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkCentre M710 Tower The power To drive your business. Extremley powerful, easy to manage, and configurable,ThinkCentre M710 Tower can be tailored to meet your computing needs today-and tomorrow. Boasting the latest performance and storage technology, this tower is super fast, responsive, and efficient. As well as being able to empower you and your business, it comes with robust security features to safeguard your critical data and the built-in reliability your organization can count on. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70t |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11DA002JUS |
| Product Model | 11DA002JUS |
| Product Series | M70t |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB M.2 2280 PCIe NVMe 3.0x4 Opal |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.2 Type-C Gen 1 (15W charging) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M70t 11DA002JUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - Tower - Black