Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 11T6001TUS Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12400 Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tower - Black
- SKU:
- 19079781
- MPN:
- 11t6001tus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PREMIUM PERFORMANCE, SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest.
Features
Environmental Certification:
TCO Certified 9.0
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 13.01 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 13.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.7" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Year On-site |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | PREMIUM PERFORMANCE, SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70t Gen 3 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11T6001TUS |
| Product Model | 11T6001TUS |
| Product Series | M70t Gen 3 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (15W charging) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| LAN Model | I219-LM |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 11T6001TUS Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12400 Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tower - Black