Lenovo
Lenovo ThinkCentre M710s 10M7003QUS Desktop Computer - Intel Core i7 [6th Gen] i7-6700 3.40 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Windows 7 Professional 64-bit [English] upgradable to Windows 10 Pro -
- SKU:
- 18283491
- MPN:
- 10m7003qus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Compact Enterprise Desktops
Dependable and productive, M Series SFFs are a boon to any IT team. These industry-leading business machines are compact, stable, and manageable, making them the perfect solution for any corporate rollout.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M710s 10M7003QUS Desktop Computer Keyboard Mouse Floor Stand Windows 10 Pro License Media
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 6.1
Security Slot
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
GREENGUARD
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 6.1
Features:
Security Slot
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 6th Gen |
| Processor Model | i7-6700 |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 13.20 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 13.5" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 11.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 530 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Compact Enterprise Desktops Dependable and productive, M Series SFFs are a boon to any IT team. These industry-leading business machines are compact, stable, and manageable, making them the perfect solution for any corporate rollout. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M710s 10M7003QUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 10M7003QUS |
| Product Model | 10M7003QUS |
| Product Series | M710s |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Upgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M710s 10M7003QUS Desktop Computer - Intel Core i7 [6th Gen] i7-6700 3.40 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Windows 7 Professional 64-bit [English] upgradable to Windows 10 Pro -