Lenovo
Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 11JB000HUS Desktop Computer - AMD Ryzen 3 4350G Quad-core [4 Core] 3.80 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Small Form Factor - Raven Black
- SKU:
- 18526223
- MPN:
- 11jb000hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 11JB000HUS Desktop Computer - AMD Ryzen 3 4350G Quad-core (4 Core) 3.80 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Small Form Factor - Raven Black - Windows 10 Pro 64-bit -- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 3
- Processor Model: 4350G
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Processor Speed: 3.80 GHz
- Processor: ?3.8 GHz
- RAM: ?8 GB DDR4
- Hard Drive: ?256 GB Solid State Hard Drive
- Chipset Brand: ?AMD
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?11JB000HUS
- Hardware Platform: ?Windows
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?AMD
- Processor Count: ?4
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?USB 3.1
- Optical Drive Type: ?DVD-W
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 11JB000HUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkCentre. Product Series: M75s Gen 2. Product Model: 11JB000HUS. Product Name: ThinkCentre M75s Gen 2 11JB000HUS Desktop Computer. Product Type: Desktop Computer. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 3. Processor Model: 4350G. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 3.80 GHz. Maximum Turbo Speed: 4 GHz. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Maximum Memory Supported: 128 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 4. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. Solid State Drive Configuration: 1 x 256GB. Optical Drive Type: DVD-Writer. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 9. Number of USB 2.0 Ports (Rear): 4. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.1 Gen 2 Ports: 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 1 USB Type C. Number of DisplayPort Outputs: 2. DisplayPort: Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Power Description] Input Voltage: 120 V AC. 230 V AC. Maximum Power Supply Wattage: 260 W. [Physical Characteristics] Color: Raven Black. Form Factor: Small Form Factor. Height: 13.4". Width: 3.6". Depth: 11.7". Weight (Approximate): 11.68 lb. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkCentre M75s Gen 2 11JB000HUS Desktop ComputerAC Adapter Mouse Keyboard. Energy Star: Yes. Environmentally Friendly: Yes. Environmental Certification: ENERGY STAR 8.0. EPEAT Gold. TCO 8. ErP Lot 3. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year.
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 8
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4350G |
| Maximum Turbo Speed | 4 GHz |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.68 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.6" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type C |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 2 |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M75s Gen 2 11JB000HUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11JB000HUS |
| Product Model | 11JB000HUS |
| Product Series | M75s Gen 2 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
Warranty Information