Lenovo Think
Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 11JB0032US Desktop Computer - AMD Ryzen 3 PRO 4350G Quad-core [4 Core] 3.80 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 128 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 x2 SSD - Small Form Factor - Black
- SKU:
- 20029213
- MPN:
- 11jb0032us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/16/2023 05:01:28 PM PST
- Stock Update:
- 06/16/2023 05:01:28 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest.
Package Contents:
- ThinkCentre M75s Gen 2 11JB0032US
- Mouse
- Keyboard
- Stand
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkCentre M75s Gen 2 11JB0032US
- Mouse
- Keyboard
- Stand
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4350G |
| Maximum Turbo Speed | 4 GHz |
| Processor Type | Ryzen 3 PRO |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO565 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.68 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.7" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Base Warranty: 3-year, Onsite</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M75s Gen 2 11JB0032US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11JB0032US |
| Product Model | 11JB0032US |
| Product Series | M75s Gen 2 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x2 |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 11JB0032US Desktop Computer - AMD Ryzen 3 PRO 4350G Quad-core [4 Core] 3.80 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 128 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 x2 SSD - Small Form Factor - Black