Lenovo
Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 11R8000VUS Desktop Computer - AMD Ryzen 7 PRO 5750G Octa-core [8 Core] 3.80 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Small Form Factor - Raven Black
- SKU:
- 19048191
- MPN:
- 11r8000vus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M75s Gen 2 11R8000VUS Desktop Computer Keyboard Mouse
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5750G |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.68 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.6" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M75s Gen 2 11R8000VUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11R8000VUS |
| Product Model | 11R8000VUS |
| Product Series | M75s Gen 2 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type C |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 11R8000VUS Desktop Computer - AMD Ryzen 7 PRO 5750G Octa-core [8 Core] 3.80 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Small Form Factor - Raven Black