Lenovo
Lenovo ThinkCentre M80q 11DN0042US Desktop Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700T Octa-core [8 Core] 2 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - Tiny - Raven Black
- SKU:
- 18938219
- MPN:
- 11dn0042us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M80q 11DN0042US Desktop Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700T Octa-core (8 Core) 2 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - Tiny - Raven Black - Windows 10 Pro 64-bit - ENGL- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 10th Gen
- Processor Model: i7-10700T
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Processor: ?2 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB DDR4
- Hard Drive: ?512 GB Solid State Hard Drive
- Chipset Brand: ?Intel
- Wireless Type: ?802.11ab
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?11DN0042US
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?8
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?USB 3.1
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 11DN0042US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkCentre. Product Series: M80q. Product Model: 11DN0042US. Product Name: ThinkCentre M80q 11DN0042US Desktop Computer. Product Type: Desktop Computer. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i7-10700T. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 2 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 64 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 2. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Configuration: 1 x 512GB. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Bluetooth: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 6. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Front): 1. Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Rear): 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 1 USB 3.1 Gen1(Type C). DisplayPort: Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Power Description] Input Voltage: 120 V AC. 230 V AC. Maximum Power Supply Wattage: 135 W. [Physical Characteristics] Product Color: Raven Black. Form Factor: Tiny. Height: 1.4". Width: 7". Depth: 7.2". Weight (Approximate): 2.76 lb. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkCentre M80q 11DN0042US Desktop ComputerKeyboardMousePower Adapter. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year.
Features
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10700T |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 1.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M80q 11DN0042US Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11DN0042US |
| Product Model | 11DN0042US |
| Product Series | M80q |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Gen1(Type C) |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Front) | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Rear) | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information