Lenovo
Lenovo ThinkCentre M80q Gen 4 12E90003US Desktop Computer - Intel Core i7 13th Gen i7-13700T Hexadeca-core [16 Core] 1.40 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tiny -
- SKU:
- 20527526
- MPN:
- 12e90003us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/29/2024 03:29:45 PM PST
- Stock Update:
- 10/29/2024 03:29:45 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SUPERCHARGE YOUR COMPANY GROWTH WITH THINKCENTRE DESKTOPS
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity—not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest.Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M80q Gen 4 Power Adapter Keyboard Mouse Vertical Stand
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13700T |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | SUPERCHARGE YOUR COMPANY GROWTH WITH THINKCENTRE DESKTOPS Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity—not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M80q Gen 4 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 12E90003US |
| Product Model | 12E90003US |
| Product Series | M80q Gen 4 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M80q Gen 4 12E90003US Desktop Computer - Intel Core i7 13th Gen i7-13700T Hexadeca-core [16 Core] 1.40 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tiny -