Lenovo
Lenovo ThinkCentre M90a 11JX0012US All-in-One Computer - Intel Core i9 10th Gen i9-10900 Deca-core [10 Core] 2.80 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB SSD - 23.8" Full HD 1920 x 1080 - Desktop - Business
- SKU:
- 18867823
- MPN:
- 11jx0012us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
THINKCENTRE M90A, Intel CORE I9-10900 (2.80GHZ, 20MB), Windows 10 PRO 64, 16.0GB- UPC: 195235540473
- Weight: 27.400 lbs
- Chipset Brand: ?Intel
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?11JX0012US
- Hardware Platform: ?Windows
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
THINKCENTRE M90A, INTEL CORE I9-10900 (2.80GHZ, 20MB), WINDOWS 10 PRO 64, 16.0GB
Package Contents:
- ThinkCentre M90a
- Keyboard
- Mouse
- Full Function Monitor Stand
- VESA mount
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkCentre M90a
- Keyboard
- Mouse
- Full Function Monitor Stand
- VESA mount
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Low Blue Light
Security Slot
Tool-less Back Cover
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i9-10900 |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 19.20 lb |
| Product Color | Business Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 19.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest. |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Product Name | ThinkCentre M90a |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11JX0012US |
| Product Model | 11JX0012US |
| Product Series | M90a |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB M.2 2280 PCIe NVMe 3.0x4 Opal |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.2 Type-C Gen 1(5V/3A charging) |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M90a 11JX0012US All-in-One Computer - Intel Core i9 10th Gen i9-10900 Deca-core [10 Core] 2.80 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB SSD - 23.8" Full HD 1920 x 1080 - Desktop - Business