Lenovo
Lenovo ThinkCentre M90q Gen 3 11U50069US Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12500 Hexa-core [6 Core] 3 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 20430519
- MPN:
- 11u50069us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/28/2025 08:42:34 AM PST
- Stock Update:
- 01/28/2025 08:42:34 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkCentre M90q Gen 3 Intel Core i512500 vPro Pcores 3.00GHz 7.5MB Windows 11 Pro 64 16.0GB 1x256GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC Opal Intel UHD Graphics 770 BT 5.1 or above WiFi 6E AX211 3YR Premier NBDPackage Contents:
- ThinkCentre M90q Gen 3 11U50069US
- Keyboard
- Mouse
- Vertical Stand
- Power Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkCentre M90q Gen 3 11U50069US
- Keyboard
- Mouse
- Vertical Stand
- Power Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12500 |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul><li> Base Warranty 3-year, Onsite </li><li> Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite</li></ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | FULL-FEATURED MICRO DESKTOPS M Series Tiny desktops provide big-business performance with impressive processing power and 15 months of platform stability- all while remaining energy-efficient and saving you space. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M90q Gen 3 11U50069US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11U50069US |
| Product Model | 11U50069US |
| Product Series | M90q Gen 3 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M90q Gen 3 11U50069US Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12500 Hexa-core [6 Core] 3 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tiny - Black