Lenovo
Lenovo ThinkCentre M90s 11D1002HUS Desktop Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700 Octa-core [8 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 x4 SSD - Small Form Factor -
- SKU:
- 19112039
- MPN:
- 11d1002hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/25/2022 06:13:29 AM PST
- Stock Update:
- 10/25/2022 06:13:29 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M90s 11D1002HUS Desktop Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700 Octa-core (8 Core) 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 x4 SSD - Small Form Factor -- Intel Core i7 2.90 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance even for toughest tasks and intensive games
- 16 GB memory will run the heaviest applications swiftly. Capable of handling software of any genre including complex graphic tools, construction apps, and HD audio/video content.
- 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- Super multi-format DVD drive for all your optical media and video recording needs; plays and burns DVDs and CDs
- With Windows 10 Pro edition, enjoy your favorite content all at once on a larger view edge browser. Share your thoughts with the world by writing directly on web pages.
- Processor: ?2.9 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB DDR4
- Hard Drive: ?512 GB Flash Memory Solid State
- Chipset Brand: ?Intel
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkCentre M90s
- Item model number: ?11D1002HUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?11.68 pounds
- Product Dimensions: ?11.7 x 3.6 x 13.4 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?11.7 x 3.6 x 13.4 inches
- Color: ?Raven Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?8
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?DVD-Writer
Compact Enterprise Desktops
Dependable and productive, M Series SFFs are a boon to any IT team. These industry-leading business machines are compact, stable, and manageable, making them the perfect solution for any corporate rollout.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M90s 11D1002HUS Desktop Computer Mouse Keyboard
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 380 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10700 |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.68 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.6" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type C |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Front) | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Front) | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Rear) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Compact Enterprise Desktops Dependable and productive, M Series SFFs are a boon to any IT team. These industry-leading business machines are compact, stable, and manageable, making them the perfect solution for any corporate rollout. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M90s 11D1002HUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11D1002HUS |
| Product Model | 11D1002HUS |
| Product Series | M90s |
| Product Line | ThinkCentre |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M90s 11D1002HUS Desktop Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700 Octa-core [8 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 x4 SSD - Small Form Factor -