Lenovo
Lenovo ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF0000US Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13400 Deca-core [10 Core] - 8 GB RAM DDR4 SDRAM M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Small Form Factor - Black
- SKU:
- 20478173
- MPN:
- 12jf0000us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - Lenovo ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF SFF - Core i5 13400 / 2.5 GHz - RAM 8 GB - SSD 256 GB - TCG Opal Encryption 2, NVMe - DVD-Writer - UHD Graphics 730 - GigE - WLAN: 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 - Win 11 Pro - monitor: none - keyboard: English - raven black - TopSeller - with 3 Years Lenovo Onsite SupportFeatures
Package Contents:
ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF0000US Desktop Computer USB Traditional Keyboard USB Calliope Mouse Vertical Stand
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B660 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <li>1-year, Onsite</li><li>3Y Onsite upgrade from 1Y Onsite</li> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF0000US Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 12JF0000US |
| Product Model | 12JF0000US |
| Product Series | neo 50s Gen 4 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Optical Media Supported | DVD±RW |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF0000US Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13400 Deca-core [10 Core] - 8 GB RAM DDR4 SDRAM M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Small Form Factor - Black