Lenovo
Lenovo ThinkPad 21HH001FUS 16" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 13th Gen i5-1335U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Thunder Black
- SKU:
- 20156322
- MPN:
- 21hh001fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS
Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad T16 Gen 2 21HH001FUS Notebook AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1335U |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.68 lb |
| Product Color | Thunder Black |
| Height | 0.81" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.2" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T16 Gen 2 21HH001FUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21HH001FUS |
| Product Model | 21HH001FUS |
| Product Series | T16 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad 21HH001FUS 16" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 13th Gen i5-1335U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Thunder Black