Lenovo
Lenovo ThinkPad 512 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe x4] (4xb1k68128)
- SKU:
- 20022547
- MPN:
- 4xb1k68128
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - 4XB1K68128 ThinkPad 512 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe x4) - Notebook Device Supported- Thinkpad 512 gb performance pcie gen4 nvme opal2 m
- Brand: ?Lenovo
- Item Weight: ?8.8 ounces
- Package Dimensions: ?9.76 x 2.76 x 1.5 inches
- Manufacturer: ?Lenovo
- Language: ?English
Thinkpad 512 gb performance pcie gen4 nvme opal2 m.2 2280 ssd gen2 Product Type: Solid State Drive Device Supported: Notebook Storage Capacity: 512 GB Product Type: Solid State Drive Device Supported: Notebook Storage Capacity: 512 GB Manufacturer Part Number: 4XB1K68128 Drive Type: Internal Form Factor: M.2 2280 Drive Type: Internal Form Factor: M.2 2280 Length: 3.1 Manufacturer: Lenovo Group Limited Product Name: ThinkPad Solid State Drive Product Line: ThinkPad Brand Name: Lenovo Brand Name: Lenovo Width: 0.9 Wireless LAN: No Product Family: ThinkPad Drive Interface: PCI Express NVMe Drive Interface Standard: PCI Express NVMe x4 Wireless LAN: No Drive Interface: PCI Express NVMe Drive Interface Standard: PCI Express NVMe x4
Features
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkPad Solid State Drive |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB1K68128 |
| Product Line | ThinkPad |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
Warranty Information