Lenovo
Lenovo ThinkPad E14 Gen 3 20Y7003AUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 5700U Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 19006877
- MPN:
- 20y7003aus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad E14 AMD G3 AMD Ryzen 7 5700U (1.80GHz 4MB) 14.0 1920X1080 Non-Touch Windows 10 Pro 64 16.0GB 1x256GB SSD M.2 2242 PCIe NVMe TLC AMD Radeon Graphics WiFi6 AX200 2x2 Bluetooth 5.0 720p HDCam&2Mic 3 Cell Li-Pol 45Wh 1 Year DepotPackage Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad E14 Gen 3 20Y7003AUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
China
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5700U |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.76" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.73 lb |
| Shipping Depth | 10.69" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 12.8" |
| Shipping Width | 2.82" |
| Shipping Height | 14.76" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | STYLISH AND AFFORDABLE PRODUCTIVITY Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E14 Gen 3 20Y7003AUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20Y7003AUS |
| Product Model | 20Y7003AUS |
| Product Series | E14 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | 1 Type C (USB3.1 gen1+PD 3.0+DP 1.2) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad E14 Gen 3 20Y7003AUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 5700U Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black