Lenovo
Lenovo ThinkPad L13 Gen 3 21B9000XUS 13.3" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 5675U 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 19156824
- MPN:
- 21b9000xus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
L Series | (Un)Conventional business laptops
If it's productivity and price that matter most, ThinkPad L Series deliver. These powerful laptops and 2-in-1s boast legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing-all at cost-conscious pricing.
Package Contents:
- ThinkPad L13 Clam AMD G3
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
- ThinkPad L13 Clam AMD G3
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5675U |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1CourierCarryin |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | L Series | (Un)Conventional business laptops If it's productivity and price that matter most, ThinkPad L Series deliver. These powerful laptops and 2-in-1s boast legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing-all at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L13 Clam AMD G3 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21B9000XUS |
| Product Model | 21B9000XUS |
| Product Series | L13 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L13 Gen 3 21B9000XUS 13.3" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 5675U 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD