Lenovo
Lenovo ThinkPad L14 Gen 3 21C1004BUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Thunder Black
- SKU:
- 19184676
- MPN:
- 21c1004bus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MAINSTREAM LAPTOPS
If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad L14 Gen 3 21C1004BUS Notebook AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.06 lb |
| Product Color | Thunder Black |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.8" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | MAINSTREAM LAPTOPS If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L14 Gen 3 21C1004BUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21C1004BUS |
| Product Model | 21C1004BUS |
| Product Series | L14 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L14 Gen 3 21C1004BUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Thunder Black