Lenovo
Lenovo ThinkPad L15 Gen 3 21C3004SUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1245U Deca-core [10 Core] - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Thunder Black
- SKU:
- 19261418
- MPN:
- 21c3004sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad L15 G3 Intel Core i5-1245U vPro (1.60GHz) 15.6 1920 x 1080 Non-Touch Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 8.0GB 1x256GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC Opal Intel Iris Xe Graphics BT 5.0 or above Wi-Fi 6E AX211 720p HDCam&2Mic 3 Cell Li-Pol 42Wh 1CourierCarryinPackage Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad L15 Gen 3 21C3004SUS Notebook AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1245U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.88 lb |
| Product Color | Thunder Black |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | MAINSTREAM LAPTOPS If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L15 Gen 3 21C3004SUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21C3004SUS |
| Product Model | 21C3004SUS |
| Product Series | L15 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L15 Gen 3 21C3004SUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1245U Deca-core [10 Core] - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Thunder Black