Lenovo
Lenovo ThinkPad P1 Gen 4 20Y3003BUS 16" Mobile Workstation - WQXGA - 2560 x 1600 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core [8 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 18517646
- MPN:
- 20y3003bus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P1 Gen 4 20Y3003BUS 16" Rugged Mobile Workstation - WQXGA - 2560 x 1600 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core (8 Core) 2.80 GHz - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Black- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?2560 x 1600 pixels
- Max Screen Resolution: ?2560 x 1600 Pixels
- Processor: ?2.8 GHz core_i7_family
- RAM: ?16 GB DDR4
- Hard Drive: ?512 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA T1200
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?T1200
- Graphics Card Ram Size: ?4 GB
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkPad P1 Gen 4
- Item model number: ?20Y3003BUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?3.9 pounds
- Product Dimensions: ?9.8 x 14.1 x 0.6 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?9.8 x 14.1 x 0.6 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?No
P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops
Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages.
Eats heavy workloads for breakfast!
These powerful laptops have been tested and proven to deliver efficient and seamless use of key applications. Certification by independent software vendors (ISVs) means that when you buy a ThinkPad P Series mobile workstation, you can be confident that it will more than meet the demands of your business and your industry.
Because inspiration waits for no one
You never know where inspiration will strike...on a movie set, in a taxi, or even in the field where your architectural sketch comes to life. More than ever, you need to rely on both power and performance in your mobile workstation, just as you've come to expect it from your desktop. And our ThinkPad P Series lineup confidently meets this demand.
Package Contents:
- ThinkPad P1 Gen 4 20Y3003BUS
- AC Adapter
Features
- ThinkPad P1 Gen 4 20Y3003BUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11850H |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.99 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.70 lb |
| Shipping Depth | 20.90" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 10" |
| Shipping Width | 12.90" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WQXGA |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | T1200 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages. Eats heavy workloads for breakfast! These powerful laptops have been tested and proven to deliver efficient and seamless use of key applications. Certification by independent software vendors (ISVs) means that when you buy a ThinkPad P Series mobile workstation, you can be confident that it will more than meet the demands of your business and your industry. Because inspiration waits for no one You never know where inspiration will strike...on a movie set, in a taxi, or even in the field where your architectural sketch comes to life. More than ever, you need to rely on both power and performance in your mobile workstation, just as you've come to expect it from your desktop. And our ThinkPad P Series lineup confidently meets this demand. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P1 Gen 4 20Y3003BUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20Y3003BUS |
| Product Model | 20Y3003BUS |
| Product Series | P1 Gen 4 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | June |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information