Lenovo
Lenovo ThinkPad P1 Gen 4 20Y4S2NG00 16" Mobile Workstation - WQXGA - 2560 x 1600 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 18917024
- MPN:
- 20y4s2ng00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Our most powerful laptops
Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages.
Package Contents:
- ThinkPad P1 Gen 4 20Y4S2NG00
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad P1 Gen 4 20Y4S2NG00
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.99 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.99 lb |
| Shipping Depth | 12" |
| Width | 10" |
| Depth | 14.2" |
| Shipping Width | 16.20" |
| Shipping Height | 2.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WQXGA |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Quadro T1200 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Our most powerful laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P1 Gen 4 20Y4S2NG00 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20Y4S2NG00 |
| Product Model | 20Y4S2NG00 |
| Product Series | P1 Gen 4 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | November |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P1 Gen 4 20Y4S2NG00 16" Mobile Workstation - WQXGA - 2560 x 1600 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black