Lenovo
Lenovo ThinkPad P1 Gen 5 21DC004FUS 16" Notebook - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H Tetradeca-core [14 Core] - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 19199950
- MPN:
- 21dc004fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P1 Gen 5 21DC004FUS 16" Notebook - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H Tetradeca-core (14 Core) - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black - Intel Chip - Windows 11 - NVIDI- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i7-12700H
- Processor Core: Tetradeca-core (14 Core)
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?2560 x 1600 pixels
- Max Screen Resolution: ?2560 x 1600 Pixels
- Processor: ?core_i7
- Hard Drive: ?512 GB
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA GeForce RTX A1000
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?Dedicated
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21DC004FUS
- Operating System: ?Windows 11
- Processor Brand: ?Intel
OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONSFusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, -fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21DC004FUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: P1 Gen 5. Product Model: 21DC004FUS. Product Name: ThinkPad P1 Gen 5 21DC004FUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-12700H. Processor Core: Tetradeca-core (14 Core). Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. vPro Technology: Yes. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 64 GB. System Memory Technology: DDR5 SDRAM. System Memory Speed: 4800 MHz. System Memory Form Factor: SoDIMM. Installed Slot Memory Configuration: 1 x 16GB. Total Number of Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 1. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 16". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Resolution: 2560 x 1600. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: RTX A1000. Graphics Memory Capacity: 4 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wimax: No. Ethernet Technology: No. Bluetooth: Yes. WWAN Supported: No. Near Field Communication: No. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Numb
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.99 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.2" |
| Depth | 10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX A1000 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad P1 Gen 5 21DC004FUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21DC004FUS |
| Product Model | 21DC004FUS |
| Product Series | P1 Gen 5 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information