Lenovo
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 20VX00KUUS 14" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD
- SKU:
- 19078302
- MPN:
- 20vx00kuus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/22/2022 10:13:48 AM PST
- Stock Update:
- 08/22/2022 10:13:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops
Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages.
Package Contents:
- ThinkPad P14s Gen 2 (Intel) 20VX00KUUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad P14s Gen 2 (Intel) 20VX00KUUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
TCO Certified Notebooks 8
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.24 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Width | 13" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 3-year, Depot</li> <li>Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/Carry-in</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Quadro T500 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P14s Gen 2 (Intel) 20VX00KUUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20VX00KUUS |
| Product Model | 20VX00KUUS |
| Product Series | P14s Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 20VX00KUUS 14" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD