Lenovo
Lenovo ThinkPad P15v Gen 3 21EM001UUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 6850H Octa-core [8 Core] 3.20 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black
- SKU:
- 19680428
- MPN:
- 21em001uus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P15v Gen 3 21EM001UUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 6850H Octa-core (8 Core) 3.20 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black - AMD Chip - Windows 11 - NVI- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 7 PRO
- Processor Model: 6850H
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Processor Speed: 3.20 GHz
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?3.2 GHz
- Hard Drive: ?1 TB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21EM001UUS
- Operating System: ?Windows 11
- Processor Brand: ?AMD
OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONSFusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, -fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21EM001UUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: P15v Gen 3. Product Model: 21EM001UUS. Product Name: ThinkPad P15v Gen 3 21EM001UUS Mobile Workstation. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 7 PRO. Processor Model: 6850H. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 3.20 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Total Installed System Memory: 32 GB. Maximum Supported System Memory: 64 GB. Installed Slot Memory Configuration: 2 x 16GB. Number of Occupied Memory Slots: 2. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. Solid State Drive Interface: M.2. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: T1200. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Wimax: No. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. WWAN Supported: No. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Microphone: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Network (RJ-45): Yes. DisplayPort: Yes. Headphone/Microphone Combo Port: Yes. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11. Downgradable Operating System: Windows 10 Pro. Operating S
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Business
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Microphone | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6850H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.98 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.89" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | T1200 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P15v Gen 3 21EM001UUS Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21EM001UUS |
| Product Model | 21EM001UUS |
| Product Series | P15v Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | M.2 |
| Interfaces/Ports | |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information