Lenovo
Lenovo ThinkPad P16 G1 21D6006NUS 16" Mobile Workstation - QHD - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-12850HX Hexadeca-core [16 Core] 2.10 GHz - 16 GB Total RAM - Storm Gray
- SKU:
- 19916502
- MPN:
- 21d6006nus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad P16 G1 Intel Core i7-12850HX vPro (2.10GHz) 16 2560 x 1600 Non-Touch Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 16.0GB 1x512GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal NVIDIA RTX A2000 8GB Wi-Fi 6E AX211 1080P FHD IR 6 Cell Li-Pol 94Wh 3YR Premier NBD Sealed Battery Replacement No Ethernet RJ45 Port. USB-C or Thunderbolt docking only (no mechanical docking support)Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad P16 G1 21D6006NUS Mobile Workstation Lithium Polymer Battery AC Adapter
Business
Anti-glare Screen
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12850HX |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.37 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 1.32" |
| Color Family | Gray |
| Width | 10.5" |
| Depth | 14.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 128 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | QHD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX A2000 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P16 G1 21D6006NUS Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21D6006NUS |
| Product Model | 21D6006NUS |
| Product Series | P16 G1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x Type-C (USB4.0, TBT4, DP1.4);1 x USB Typc-C (direct connect to dGPU for VR HMD) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P16 G1 21D6006NUS 16" Mobile Workstation - QHD - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-12850HX Hexadeca-core [16 Core] 2.10 GHz - 16 GB Total RAM - Storm Gray