Lenovo
Lenovo ThinkPad P16s G1 21BT003RUS 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 12th Gen i5-1240P Dodeca-core [12 Core] - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 19912956
- MPN:
- 21bt003rus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P16s G1 21BT003RUS 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 12th Gen i5-1240P Dodeca-core (12 Core) - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black - Intel Chip - Windo- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i5-1240P
- Processor Core: Dodeca-core (12 Core)
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Processor: ?core_i5
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21BT003RUS
- Operating System: ?Windows 11
- Processor Brand: ?Intel
OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONSFusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21BT003RUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: P16s G1. Product Model: 21BT003RUS. Product Name: ThinkPad P16s G1 21BT003RUS Mobile Workstation. Product Type: Mobile Workstation. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i5-1240P. Processor Core: Dodeca-core (12 Core). Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. vPro Technology: Yes. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 40 GB. System Memory Technology: DDR4 SDRAM. System Memory Speed: 3200 MHz. System Memory Form Factor: On-board + SoDIMM. Total Number of Memory Slots: 2. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 16". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: Quadro T550. Graphics Memory Capacity: 4 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. WWAN Supported: Yes. Near Field Communication: No. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 2. Number of US
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Generation 9
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1240P |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.70 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.82" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.2" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Quadro T550 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P16s G1 21BT003RUS Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21BT003RUS |
| Product Model | 21BT003RUS |
| Product Series | P16s G1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information