Lenovo
Lenovo ThinkPad P16s G1 21CK0018US 16" Touchscreen Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 6650U Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 19669197
- MPN:
- 21ck0018us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P16s G1 21CK0018US 16" Touchscreen Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 6650U Hexa-core (6 Core) 2.90 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Storm Gray - Windows- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 5 PRO
- Processor Model: 6650U
- Processor Core: Hexa-core (6 Core)
- Processor Speed: 2.90 GHz
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Processor: ?2.9 GHz
- Hard Drive: ?1 TB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21CK0018US
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?AMD
OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONSFusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, -fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21CK0018US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: P16s G1. Product Model: 21CK0018US. Product Name: ThinkPad P16s G1 21CK0018US Mobile Workstation. Product Type: Mobile Workstation. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 5 PRO. Processor Model: 6650U. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 2.90 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.50 GHz. [Memory] Total Installed System Memory: 32 GB. Maximum Supported System Memory: 48 GB. System Memory Technology: LPDDR5. System Memory Speed: 6400 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Screen Size: 16". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon 680M. Graphics Memory Technology: LPDDR5. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 4. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 2x USB Type-C" with PD & DP (TBT4). Network (RJ-45): Yes. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Pro. Downgradable Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language:
Package Contents:
Features
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6650U |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.92 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.93" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 48 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P16s G1 21CK0018US Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21CK0018US |
| Product Model | 21CK0018US |
| Product Series | P16s G1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2x USB Type-C" with PD & DP (TBT4) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information