Lenovo
Lenovo ThinkPad P16s G1 21CK001MUS 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 19157438
- MPN:
- 21ck001mus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/14/2023 03:11:48 AM PST
- Stock Update:
- 11/14/2023 03:11:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad P16s AMD G1 BLACK AMD Ryzen7 PRO 6850U (2.70GHz 4MB) 16 1920 x 1200 Non-Touch Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 16.0GB 1x512GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC Opal Integrated AMD BT 5.2 NFA725A 2x2 AX NFC 1080P FHD 4 Cell Li-Pol 52.5Wh 3YR Premier NBD Sealed Battery ReplacementPackage Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad P16s G1 21CK001MUS Mobile Workstation Lithium Polymer Battery AC Adapter
Business
Anti-glare Screen
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6850U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.81 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.93" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 48 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P16s G1 21CK001MUS Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21CK001MUS |
| Product Model | 21CK001MUS |
| Product Series | P16s G1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2x USB Type-C" with PD & DP (TBT4) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P16s G1 21CK001MUS 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black