Lenovo
Lenovo ThinkPad P16s Gen 1 21CK005DUS 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 32 GB Total RAM - 32 GB On-board Memory - 1 TB SSD - Black
- SKU:
- 20433057
- MPN:
- 21ck005dus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad P16s Gen 1 (AMD) Power Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6850U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.81 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.93" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <li>3-year, Courier or Carry-in</li><li>3Y Sealed Battery Add On</li><li> 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/CCI</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Relentless innovation The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P16s Gen 1 (AMD) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21CK005DUS |
| Product Model | 21CK005DUS |
| Product Series | P16s Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | June |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P16s Gen 1 21CK005DUS 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 32 GB Total RAM - 32 GB On-board Memory - 1 TB SSD - Black