Lenovo
Lenovo ThinkPad P16s Gen 1 21CK005GUS 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 20430498
- MPN:
- 21ck005gus
- Availability:
- Out of stock
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - Lenovo ThinkPad P16s Gen 1 21CK 180-degree hinge design - AMD Ryzen 7 Pro - 6850U / up to 4.7 GHz - AMD PRO - Win 11 Pro - Radeon 680M - 16 GB RAM - 512 GB SSD TCG Opal Encryption 2, NVMe, Performance - 16" IPS 1920 x 1200 - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.1, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) - Wi-Fi 6E - black - kbd: English - with 3 Years Lenovo Premier Support + 3 Years Lenovo Sealed Battery Add OnFeatures
Windows Hello Compatible:
Yes
ThinkPad P16s Gen 1 (AMD) Power Adapter
Yes
Yes
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Package Contents:
Environmental Certification:
TCO Certified 9.0
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| L2 Cache | 4 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 16 |
| L3 Cache | 16 MB |
| Processor Model | 6850U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.99 lb |
| Product Color | Black |
| Cover Material |
|
| Height | 0.93" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <li>3-year, Courier or Carry-in</li><li>3Y Sealed Battery Add On</li><li> 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/CCI</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Relentless innovation The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P16s Gen 1 (AMD) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21CK005GUS |
| Product Model | 21CK005GUS |
| Product Series | P16s Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | June |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| SIM Size Supported | Nano |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P16s Gen 1 21CK005GUS 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Black