Lenovo
Lenovo ThinkPad P16s Gen 2 21HK0006US 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 13th Gen i5-1340P Dodeca-core [12 Core] 1.90 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB
- SKU:
- 20474085
- MPN:
- 21hk0006us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2025 01:44:27 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2025 01:44:27 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thinkpad P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops
Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature -fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages.
Package Contents:
- ThinkPad P16s Gen 2 (Intel) 21HK0006US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad P16s Gen 2 (Intel) 21HK0006US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1340P |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Villi Black |
| Height | 0.81" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul><li> Base Warranty 3-year, Courier or Carry-in</li><li> Included Upgrade 3Y Sealed Battery Add On , 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/CCI</li></ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 48 GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 16 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Thinkpad P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P16s Gen 2 (Intel) 21HK0006US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21HK0006US |
| Product Model | 21HK0006US |
| Product Series | P16s Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P16s Gen 2 21HK0006US 16" Mobile Workstation - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 13th Gen i5-1340P Dodeca-core [12 Core] 1.90 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB