Lenovo
Lenovo Thinkpad Pen Pro-1 - Tablet Pc Device Supported (4x80k32537)
- SKU:
- 18243422
- MPN:
- 4x80k32537
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ThinkPad Pro Pen with 2,048 levels of pressure sensitivity is an ideal input solution to give the user a precise content-creation experience. Users will also enjoy easy access to right and left click buttons built into the shaft of the pen that provide additional tools for data interaction. This pen can be stored in the system's pen slot. With an internal rechargeable battery, the user can easily charge it in the pen slot for a battery life of almost 19 hours from one charge.Diameter: 6.5 mm Pressure sensitive: 2,048 levels Battery: rechargeable battery in side for fast charging Could be stored and charged in ThinkPad system
Features
Compatibility:
Lenovo ThinkPad Tablet PC:
Lenovo ThinkPad Tablet PC:
- Yoga 460
- Yoga 460
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Length | 5" |
| Diameter | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkPad Pro Pen with 2,048 levels of pressure sensitivity is an ideal input solution to give the user a precise content-creation experience. Users will also enjoy easy access to right and left click buttons built into the shaft of the pen that provide additional tools for data interaction. This pen can be stored in the system's pen slot. With an internal rechargeable battery, the user can easily charge it in the pen slot for a battery life of almost 19 hours from one charge.Diameter: 6.5 mm Pressure sensitive: 2,048 levels Battery: rechargeable battery in side for fast charging Could be stored and charged in ThinkPad system |
| Product Type | Stylus |
| Product Name | ThinkPad Pen Pro-1 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X80K32537 |
| Technical Information | |
| Device Supported | Tablet PC |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Thinkpad Pen Pro-1 - Tablet Pc Device Supported (4x80k32537)