Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 20W0S23900 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1145G7 Quad-core [4 Core] 2.60 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD
- SKU:
- 20030353
- MPN:
- 20w0s23900
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
T Series | We've got your back
Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running.
Package Contents:
- ThinkPad T14 Gen2
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad T14 Gen2
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Power Plug Type | Type C |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1145G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.70" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3CourierCarryin |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | T Series | We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20W0S23900 |
| Product Model | 20W0S23900 |
| Product Series | T14 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 20W0S23900 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1145G7 Quad-core [4 Core] 2.60 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD