Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 21AH00BQUS 14" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Thunder Black
- SKU:
- 19142503
- MPN:
- 21ah00bqus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Notebook 21AH00BQUS ThinkPad T14 14" Core i5-1135U7 16GB 256GB Intel Iris Xe Windows 11 Pro RetailPERFORMANCEProcessor
Intel Core i5-1235U, 10C (2P + 8E) / 12T, P-core 1.3 / 4.4GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz, 12MB
Graphics
Integrated Intel Iris Xe Graphics
Chipset
Intel SoC Platform
Memory
8GB Soldered DDR4-3200 + 8GB SO-DIMM DDR4-3200
Memory Slots
One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable
Max Memory
Up to 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200
Storage
256GB SSD M.2 2280 PCIe x4 NVMe Opal2
Storage Support
One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD
Storage Slot
One M.2 2280 PCIe Gen 4x4 slot, supports M.2 2280 SSD
Optical
None
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec
Speakers
Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio
Camera
IR and FHD 1080p with Privacy Shutter
Microphone
2x, Array
Battery
Integrated 52.5Wh
Power Adapter
65W USB-C (2-pin)DESIGN
Display
14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare
Touchscreen
None
Color Calibration
None
Keyboard
Backlit, English
Case Color
Thunder Black
Surface Treatment
Not Anti-microbial
Case Material
PC 50% GF + PC 20% CF (Top), PPS (Bottom)SOFTWARE
Operating System
Windows 11 DG Windows 10 Pro 64, English
Bundled Software
NoneCONNECTIVITY
Ethernet
100/1000M
WLAN + Bluetooth
Intel AX211 Wi-Fi 6E, 2x2 + BT5.1
WWAN
None
SIM Card
None
NFC
None
Standard Ports
1x USB 3.2 Gen 1
1x USB 3.2 Gen 1 (Always On)
2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4)
1x HDMI, up to 4K/60Hz
1x Ethernet (RJ-45)
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Optional Ports (configured)
None
Docking
Various docking solutions supported via Thunderbolt / USB-C.
For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad T14 Gen 3 (Intel)
Monitor Cable
NoneSECURITY AND PRIVACY
Smart Card Reader
None
RFID Reader
None
Security Chip
Discrete TPM 2.0
Fingerprint Reader
Touch Style, Match-on-Chip
Physical Locks
Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Other Security
Human Presence Detection (software)
Camera privacy shutter
Glance by MirametrixMANAGEABILITY
System Management
Non-vProACCESSORIES
Bundled Accessories
NoneCERTIFICATIONS
Green Certifications
EPEAT Gold
ENERGY STAR 8.0
ErP Lot 3
TCO Certified 9.0
RoHS compliant
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passedItem Dimension (L"xW"xH")
13 x 9 x 1
Weight
2.91 lbs
Warranty Information
Limited warranty 3 years
Features
Package Contents:
ThinkPad T14 Gen 3 21AH00BQUS Notebook AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Generation 9
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1235U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.91 lb |
| Product Color | Thunder Black |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.5" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 3 21AH00BQUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21AH00BQUS |
| Product Model | 21AH00BQUS |
| Product Series | T14 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 21AH00BQUS 14" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Thunder Black