Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 4 21HD00DGUS 14" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 13th Gen i7-1355U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 32 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 1 TB SSD
- SKU:
- 20580512
- MPN:
- 21hd00dgus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
Package Contents:
Features
Windows Hello Compatible:
Yes
ThinkPad T14 Gen 4 21HD00DGUS Notebook AC Adapter
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Package Contents:
Environmental Certification:
TCO Certified 9.0
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-1355U |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Cover Material |
|
| Height | 0.70" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.5" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| On-board Memory | 16 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Relentless innovation The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 4 21HD00DGUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21HD00DGUS |
| Product Model | 21HD00DGUS |
| Product Series | T14 Gen 4 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | September |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14 Gen 4 21HD00DGUS 14" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 13th Gen i7-1355U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 32 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 1 TB SSD