Lenovo
Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 20XF00AEUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 5650U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 19912241
- MPN:
- 20xf00aeus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad T14s AMD G2 AMD Ryzen 5 PRO 5650U (2.30GHz 3MB) 14 1920x1080 Non-Touch Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 8.0GB 1x256GB SSD M.2 2242 PCIe TLC AMD Radeon Graphics RTL8852AE WiFi6 BT 5.0 or above Wired Ethernet 720&MIC&Shutter 4 Cell Li-Pol 57Wh 3CourierCarryinPackage Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad T14s Gen 2 20XF00AEUS Notebook AC Adapter
Yes
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Microphone | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5650U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.46 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.66" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p><b>Base Warranty </b></p> <p>3-year, Depot</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 8 GB |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14s Gen 2 20XF00AEUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20XF00AEUS |
| Product Model | 20XF00AEUS |
| Product Series | T14s Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | September |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | M.2 |
| Interfaces/Ports | |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 20XF00AEUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 5650U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Storm Gray