Lenovo
Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 21BR002UUS 14" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 12th Gen i7-1260P Dodeca-core [12 Core] 2.10 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB
- SKU:
- 19254732
- MPN:
- 21br002uus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 21BR002UUS 14" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 12th Gen i7-1260P Dodeca-core (12 Core) 2.10 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-Board Memory - 5- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i7-1260P
- Processor Core: Dodeca-core (12 Core)
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Processor: ?2.1 GHz core_i7
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21BR002UUS
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?Intel
ThinkPad T14s (Intel) | Heavyweight performance that won't weigh you down With lightweight portability and heavyweight performance, the ThinkPad T14s laptop raises the bar for the corporate gold standard. It packs powerful Intel processing, epic battery life, great display options, tons of storage, and smarter security. Plus, time-saving features like call-control keys, Modern Standby, and Wake on Voice offer convenience and improve productivity. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21BR002UUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: T14s Gen 3. Product Model: 21BR002UUS. Product Name: ThinkPad T14s Gen 3. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-1260P. Processor Core: Dodeca-core (12 Core). Processor Speed: 2.10 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 16 GB. System Memory Speed: 4800 MHz. System Memory Form Factor: On-board. On-board Memory: 16 GB. On-board Memory Technology: LPDDR5. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Technology: LPDDR5. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Network (
Package Contents:
- ThinkPad T14s Gen 3
- AC Adapter
Features
- ThinkPad T14s Gen 3
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1260P |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.67" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3YR Premier NBD |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad T14s (Intel) | Heavyweight performance that won't weigh you down With lightweight portability and heavyweight performance, the ThinkPad T14s laptop raises the bar for the corporate gold standard. It packs powerful Intel® processing, epic battery life, great display options, tons of storage, and smarter security. Plus, time-saving features like call-control keys, Modern Standby, and Wake on Voice offer convenience and improve productivity. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14s Gen 3 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21BR002UUS |
| Product Model | 21BR002UUS |
| Product Series | T14s Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information