Lenovo
Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 21CQ000HUS 14" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 6650U Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 19170669
- MPN:
- 21cq000hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/12/2024 08:10:50 AM PST
- Stock Update:
- 01/12/2024 08:10:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad T14s AMD G3 AMD Ryzen 5 PRO 6650U (2.90GHz 3MB) 14 1920x1200 Non-Touch Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 16.0GB 1x256GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC Opal AMD Radeon Graphics RZ616 2x2 AX 1080P FHD 4 Cell Li-Pol 57Wh 3CourierCarryin No Ethernet RJ45 Port. USB-C or Thunderbolt docking only (no mechanical docking support).Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad T14s Gen 3 21CQ000HUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6650U |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14s Gen 3 21CQ000HUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21CQ000HUS |
| Product Model | 21CQ000HUS |
| Product Series | T14s Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 21CQ000HUS 14" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 6650U Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD