Lenovo
Lenovo ThinkPad T15 Gen 2 20W4S1A400 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD
- SKU:
- 20107001
- MPN:
- 20w4s1a400
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad T15 Gen 2 15.6" Full HD Notebook Computer, Intel Core i5-1135G7 2.4GHz, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro, Black- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 11th Gen
- Processor Model: i5-1135G7
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Processor: ?2.4 GHz core_i5
- Hard Drive: ?256 GB
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20W4S1A400
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?5.9 pounds
- Product Dimensions: ?19.2 x 13.1 x 3.2 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?19.2 x 13.1 x 3.2 inches
- Processor Brand: ?Intel
T Series | We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt ports, and powerful processing keep you up and running. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20W4S1A400. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: T15 Gen 2. Product Model: 20W4S1A400. Product Name: ThinkPad T15 G2. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 11th Gen. Processor Model: i5-1135G7. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 2.40 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.20 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 8 GB. Maximum Supported System Memory: 40 GB. System Memory Speed: 3200 MHz. System Memory Form Factor: On-board. On-board Memory: 8 GB. On-board Memory Technology: DDR4 SDRAM. On-board Memory Configuration: 1 x 8GB. Total Number of Memory Slots: 1. Number of Occupied Memory Slots: 0. Number of Free Memory Slots: 1. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Number of
Package Contents:
- ThinkPad T15 G2
- AC Adapter
Features
- ThinkPad T15 G2
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.75" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3CourierCarryin</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | T Series | We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T15 G2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20W4S1A400 |
| Product Model | 20W4S1A400 |
| Product Series | T15 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information