Lenovo
Lenovo ThinkPad T15g Gen 2 20YS002RUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 20473368
- MPN:
- 20ys002rus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS
Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad T15g Gen 2 20YS002RUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
China
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11850H |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.33 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.96" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.75 lb |
| Shipping Depth | 13.50" |
| Width | 9.9" |
| Depth | 14.8" |
| Shipping Width | 19.30" |
| Shipping Height | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3080 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T15g Gen 2 20YS002RUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20YS002RUS |
| Product Model | 20YS002RUS |
| Product Series | T15g Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Standard USB-C (DP1.4 & USB3.2 Gen2) - for N19P-R |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T15g Gen 2 20YS002RUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black