Lenovo
Lenovo ThinkPad T15g Gen 2 20YS0038US 15.6" Notebook - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black
- SKU:
- 20161830
- MPN:
- 20ys0038us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad T15g Gen 2 20YS0038US 15.6" Notebook - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core (8 Core) 2.50 GHz - 32 GB RAM - 1 TB SSD - Black- Intel Core i7 2.50 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance for the toughest of tasks and games
- With 32 GB of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
- 15.6" display with 3840 x 2160 resolution showcases movies, games and photos with impressive clarity
- NVIDIA GeForce RTX 3070 Up to 8 GB discrete graphic card provides excellent ability in a variety of multimedia applications and user experiences
- Windows 10 Pro comes with improved 2 x 2 snapping, helps you make more productive at work
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?3840 x 2160 pixels
- Max Screen Resolution: ?3840 x 2160 Pixels
- Processor: ?2.5 GHz core_i7_family
- RAM: ?32 GB DDR4
- Memory Speed: ?2.5 GHz
- Hard Drive: ?1 TB SSD
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA GeForce RTX 3070
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?GeForce RTX 3070
- Graphics Card Ram Size: ?8 GB
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkPad T15g Gen 2
- Item model number: ?20YS0038US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?9.2 ounces
- Product Dimensions: ?14.8 x 9.9 x 0.96 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?14.8 x 9.9 x 0.96 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?1
- Voltage: ?230 Volts
WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS
Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad T15g Gen 2 20YS0038US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11850H |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.33 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.96" |
| Width | 9.9" |
| Depth | 14.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3070 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T15g Gen 2 20YS0038US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20YS0038US |
| Product Model | 20YS0038US |
| Product Series | T15g Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Standard USB-C (DP1.4 & USB3.2 Gen2) - for N19P-R |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T15g Gen 2 20YS0038US 15.6" Notebook - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black