Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 20HR006SUS 14" LCD Ultrabook - Intel Core i7 [7th Gen] i7-7600U Dual-core [2 Core] 2.80 GHz - 16 GB LPDDR3 - 1 TB SSD - Windows 10 Pro 64-bit [English] - 2560 x 1440 -
- SKU:
- 18470774
- MPN:
- 20hr006sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS
With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad X1 Carbon 20HR006SUS Ultrabook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Model | i7-7600U |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.51 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.63" |
| Color Family | Black |
| Width | 8.6" |
| Depth | 12.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR3 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. |
| Product Type | Ultrabook |
| Product Name | ThinkPad X1 Carbon 20HR006SUS Ultrabook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20HR006SUS |
| Product Model | 20HR006SUS |
| Product Series | X1 Carbon |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 20HR006SUS 14" LCD Ultrabook - Intel Core i7 [7th Gen] i7-7600U Dual-core [2 Core] 2.80 GHz - 16 GB LPDDR3 - 1 TB SSD - Windows 10 Pro 64-bit [English] - 2560 x 1440 -