Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 21CB000AUS 14" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 i5-1240P Dodeca-core [12 Core] - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black Paint
- SKU:
- 19241596
- MPN:
- 21cb000aus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 21CB000AUS 14" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 i5-1240P Dodeca-core (12 Core) - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black Paint - Intel Chip - Windows 1- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Model: i5-1240P
- Processor Core: Dodeca-core (12 Core)
- Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Processor: ?core_i5
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21CB000AUS
- Operating System: ?Windows 11
- Processor Brand: ?Intel
ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLSWith their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. World's lightest 14" business ultrabookUltrathin. Ultralight. Ultratough. For the average Ultrabook these attributes may sound like a contradiction. But the new X1 Carbon is far above average. It features a carbon-fiber reinforced chassis and passes durability tests in extreme environments. Plus, it delivers more than all-day battery life, includes faster, more powerful storage performance, and has innovative docking options available, including wireless. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21CB000AUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: X1 Carbon Gen 10. Product Model: 21CB000AUS. Product Name: ThinkPad X1 Carbon Gen 10 21CB000AUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Model: i5-1240P. Processor Core: Dodeca-core (12 Core). Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. vPro Technology: Yes. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 16 GB. System Memory Technology: LPDDR5. System Memory Speed: 5200 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Technology: LPDDR5. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wimax: No.
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Model | i5-1240P |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.47 lb |
| Product Color | Black Paint |
| Height | 0.60" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. World's lightest 14" business ultrabook Ultrathin. Ultralight. Ultratough. For the average Ultrabook™ these attributes may sound like a contradiction. But the new X1 Carbon is far above average. It features a carbon-fiber reinforced chassis and passes durability tests in extreme environments. Plus, it delivers more than all-day battery life, includes faster, more powerful storage performance, and has innovative docking options available, including wireless. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 10 21CB000AUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21CB000AUS |
| Product Model | 21CB000AUS |
| Product Series | X1 Carbon Gen 10 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information