Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 21HM000GUS 14" Ultrabook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 13th Gen i5-1335U Deca-core [10 Core] - Intel Evo Platform - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory -
- SKU:
- 20156301
- MPN:
- 21hm000gus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/31/2024 12:01:46 PM PST
- Stock Update:
- 10/31/2024 12:01:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS
With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return.
World's lightest 14" business ultrabook
Ultrathin. Ultralight. Ultratough. For the average Ultrabook™ these attributes may sound like a contradiction. But the new X1 Carbon is far above average. It features a carbon-fiber reinforced chassis and passes durability tests in extreme environments. Plus, it delivers more than all-day battery life, includes faster, more powerful storage performance, and has innovative docking options available, including wireless.
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1335U |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.47 lb |
| Product Color | Deep Black |
| Height | 0.60" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <li>3-year, Courier or Carry-in</li><li>3Y Sealed Battery Add On, 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/Carry-in</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology |
|
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. World's lightest 14" business ultrabook Ultrathin. Ultralight. Ultratough. For the average Ultrabook™ these attributes may sound like a contradiction. But the new X1 Carbon is far above average. It features a carbon-fiber reinforced chassis and passes durability tests in extreme environments. Plus, it delivers more than all-day battery life, includes faster, more powerful storage performance, and has innovative docking options available, including wireless. |
| Product Type | Ultrabook |
| Product Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 11 21HM000GUS Ultrabook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21HM000GUS |
| Product Model | 21HM000GUS |
| Product Series | X1 Carbon Gen 11 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information