Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 4 20Y50011US 16" Notebook - WQUXGA - 3840 x 2400 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black Weave
- SKU:
- 19752143
- MPN:
- 20y50011us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 4 20Y50011US 16" Notebook - WQUXGA - 3840 x 2400 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core (8 Core) 2.50 GHz - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Black Weave- Intel Core i7 2.50 GHz processor provides fast speed and peak performance for the toughest of tasks and games
- With 16 GB DDR4 SDRAM of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
- 16" display with 3840 x 2400 resolution showcases movies, games and photos with impressive clarity
- NVIDIA GeForce RTX 3070 Up to 8 GB discrete graphic card provides excellent ability in a variety of multimedia applications and user experiences
- Windows 10 Pro can be best fit for both home and office and it features an improved 2 x 2 snapping, helps you make more productive on desktops
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?3840 x 2400 pixels
- Processor: ?2.5 GHz core_i7_family
- RAM: ?16 GB DDR4
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA GeForce RTX 3070
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?GeForce RTX 3070
- Graphics Card Ram Size: ?8 GB
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkPad X1 Extreme Gen 4
- Item model number: ?20Y50011US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?3.9 pounds
- Product Dimensions: ?9.8 x 14.2 x 0.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?9.8 x 14.2 x 0.7 inches
- Color: ?Black Weave
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?512
- Optical Drive Type: ?No
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required.
X1 Series l First-class experience
Professionals who expect the very best from their technology turn to the ThinkPad X1 line-not just for innovation and style, but for uncompromised performance. From ultralight laptops and 2-in-1s, to extreme power devices, to the world's first foldable PC, X1s raise the bar. And with ThinkPad in their name, reliability and security are standard.
Package Contents:
- ThinkPad X1 Extreme Gen 4 20Y50011US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad X1 Extreme Gen 4 20Y50011US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11850H |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.99 lb |
| Product Color | Black Weave |
| Height | 0.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.60 lb |
| Shipping Depth | 20.80" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 10" |
| Shipping Width | 12.80" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 3840 x 2400 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WQUXGA |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3070 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | X1 Series l First-class experience Professionals who expect the very best from their technology turn to the ThinkPad X1 line-not just for innovation and style, but for uncompromised performance. From ultralight laptops and 2-in-1s, to extreme power devices, to the world's first foldable PC, X1s raise the bar. And with ThinkPad in their name, reliability and security are standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X1 Extreme Gen 4 20Y50011US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20Y50011US |
| Product Model | 20Y50011US |
| Product Series | X1 Extreme Gen 4 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | July |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 4 20Y50011US 16" Notebook - WQUXGA - 3840 x 2400 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black Weave