Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ0007US 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 13th Gen i7-1355U Deca-core [10 Core] - Intel Evo Platform - 16 GB Total RAM
- SKU:
- 20114163
- MPN:
- 21hq0007us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/13/2025 02:36:00 AM PST
- Stock Update:
- 03/13/2025 02:36:00 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad X1 Yoga G8 Intel Core i7-1355U (E-cores up to 3.70GHz 12MB) 14.0 1920 x 1200 Touch Windows 11 Pro 64 16.0GB 1x512GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal Intel Iris Xe Graphics BT 5.1 or above Wi-Fi 6E AX211 FHD IR 4 Cell Li-Pol 57Wh 3YR Premier NBD Sealed Battery Replacement No Ethernet RJ45 Port. USB-C or Thunderbolt docking only (no mechanical docking support)Package Contents:
- ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ0007US
- AC Adapter
- Pen
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ0007US
- AC Adapter
- Pen
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Features:
One Glass Solution (OGS) Panel
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-1355U |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.61" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 3-year, Courier or Carry-in</li> <li>Included Upgrade 3Y Sealed Battery Add On, 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/Carry-in</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology |
|
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | X1 Series | Reset your expectations Professionals who expect the very best from their technology turn to the ThinkPad X1 line-not just for innovation and style, but for uncompromised performance. From ultralight laptops and 2-in-1s, to extreme power machines, to the world's first foldable PC, X1s raise the bar. And with ThinkPad in their name, reliability and security are de rigueur. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ0007US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21HQ0007US |
| Product Model | 21HQ0007US |
| Product Series | X1 Yoga Gen 8 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ0007US 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 13th Gen i7-1355U Deca-core [10 Core] - Intel Evo Platform - 16 GB Total RAM