Lenovo
Lenovo ThinkPad X12 Detachable Gen 1 20UW000NUS LTE, UMTS 12.3" Touchscreen Detachable 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 i5-1140G7 Quad-core [4 Core] 1.80 GHz - 16 GB Total RAM -
- SKU:
- 19963794
- MPN:
- 20uw000nus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
X Series | Small footprint, big impression
Long battery life, ThinkPad durability, powerful performance, and sizes that easily slip into your bag or fit comfortably on an airline tray-our X Series laptops are the business traveler's best friend.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad X12 Detachable Gen 1 20UW000NUS 2 in 1 Notebook AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | i5-1140G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Detachable |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 12.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | X Series | Small footprint, big impression Long battery life, ThinkPad durability, powerful performance, and sizes that easily slip into your bag or fit comfortably on an airline tray-our X Series laptops are the business traveler's best friend. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | ThinkPad X12 Detachable Gen 1 20UW000NUS 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20UW000NUS |
| Product Model | 20UW000NUS |
| Product Line | ThinkPad X12 Detachable Gen 1 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Drive Type | SSD |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Cellular Network Supported | GSM |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| Cellular Generation | 4G |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X12 Detachable Gen 1 20UW000NUS LTE, UMTS 12.3" Touchscreen Detachable 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 i5-1140G7 Quad-core [4 Core] 1.80 GHz - 16 GB Total RAM -