Lenovo
Lenovo ThinkPad X13 Gen 3 21BN0029US 13.3" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i3 12th Gen i3-1215U Hexa-core [6 Core] 3.30 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Villi Black
- SKU:
- 19238561
- MPN:
- 21bn0029us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS
With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad X13 Gen 3 21BN0029US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Business
Anti-glare Screen
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i3-1215U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.93 lb |
| Product Color | Villi Black |
| Height | 0.74" |
| Color Family | Black |
| Width | 12" |
| Depth | 8.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X13 Gen 3 21BN0029US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21BN0029US |
| Product Model | 21BN0029US |
| Product Line | ThinkPad X13 Gen 3 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 2 x USB-C (USB4.0, TBT4, DP2.0) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X13 Gen 3 21BN0029US 13.3" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i3 12th Gen i3-1215U Hexa-core [6 Core] 3.30 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Villi Black