Lenovo
Lenovo ThinkPad X13 Gen 4 21J30007US 13.3" Touchscreen Notebook - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 7840U 3.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD
- SKU:
- 20533390
- MPN:
- 21j30007us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/26/2025 09:09:37 AM PST
- Stock Update:
- 10/26/2025 09:09:37 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
X Series | Leave your office behind
Our smallest line of business devices, our X Series laptops, 2-in-1s, and detachables boast ThinkPad durability and powerful performance-all in sizes that easily slip into your bag or fit comfortably on an airline tray. Whether you're traveling about town or across the world, take one of these on-the-go companions with you.
Package Contents:
- ThinkPad X13 AMD G4
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
Windows Hello Compatible:
Yes
ThinkPad X13 AMD G4 AC Adapter
Yes
Yes
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Package Contents:
Environmental Certification:
TCO Certified 9.0
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| L2 Cache | 8 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 16 |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Performance | 10 TOPS |
| Processor Model | 7840U |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Storm Gray |
| Cover Material | Aluminum |
| Height | 0.63" |
| Color Family | Gray |
| Width | 11.9" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3 Year Depot or Carry-in</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Graphics Controller Model | Radeon 780M Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | X Series | Leave your office behind Our smallest line of business devices, our X Series laptops, 2-in-1s, and detachables boast ThinkPad durability and powerful performance-all in sizes that easily slip into your bag or fit comfortably on an airline tray. Whether you're traveling about town or across the world, take one of these on-the-go companions with you. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X13 AMD G4 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21J30007US |
| Product Model | 21J30007US |
| Product Series | X13 Gen 4 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | September |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X13 Gen 4 21J30007US 13.3" Touchscreen Notebook - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 7840U 3.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD