Lenovo
Lenovo ThinkPad Z13 Gen 1 21D2001PUS 13.3" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD -
- SKU:
- 19186051
- MPN:
- 21d2001pus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad Z13 Gen 1 21D2001PUS 13.3" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core (8 Core) 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-Board Memory - 512 GB SSD -- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 7 PRO
- Processor Model: 6850U
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Processor Speed: 2.70 GHz
- Standing screen display size: ?13.3 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Processor: ?2.7 GHz
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21D2001PUS
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?AMD
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21D2001PUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: Z13 Gen 1. Product Model: 21D2001PUS. Product Name: ThinkPad Z13 Gen 1 21D2001PUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 7 PRO. Processor Model: 6850U. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 2.70 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 16 GB. System Memory Technology: DDR5 SDRAM. System Memory Speed: 6400 MHz. System Memory Form Factor: On-board. On-board Memory: 16 GB. On-board Memory Technology: LPDDR5. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 13.3". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon 680M Graphics. Graphics Memory Technology: LPDDR5. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Wimax: No. Ethernet Technology: No. Bluetooth: Yes. WWAN Supported: No. Near Field Communication: No. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 2. Number of USB4 Ports: 2. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices] Keyboard Backlight: Yes. Keyboard Localization: English. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 65 W. [Physical Characteristics] Product Color: Br
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Generation 9
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6850U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.78 lb |
| Product Color |
|
| Height | 0.55" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 11.6" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad Z13 Gen 1 21D2001PUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21D2001PUS |
| Product Model | 21D2001PUS |
| Product Series | Z13 Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information